A szennyvízkezelő rendszered nem romlik el – de tehetsz érte, hogy jól működjön!

Sokan gondolják, hogy a szennyvíztisztító rendszerek bármikor elromolhatnak, meghibásodhatnak, és ez a gyártó vagy a telepítő hibája. Pedig az igazság az, hogy ezek a rendszerek megfelelő használat mellett hosszú éveken/évtizedeken át probléma nélkül működnek. A legnagyobb ellenségük nem a technikai meghibásodás, hanem a biológiai egyensúly felborulása. Nézzük meg, miért fontos a helyes használat, és hogyan kerülhetők el a kellemetlenségek!

Miért nem romlik el magától a szennyvíztisztító?

A modern házi szennyvízkezelők úgy lettek kialakítva, hogy stabil és megbízható szerkezetükkel és egyszerű működtetésükkel évtizedekig kiszolgáljanak. A biológiai tisztítás lényege, hogy természetes baktériumok bontják le a szennyeződéseket, így biztosítva a tisztított kifolyóvizet. Ha ezek a baktériumok megfelelő környezetben vannak, a rendszer hatékonyan és hosszú távon működik. De ha a biológiai egyensúly felborul, akkor gondok adódhatnak.

(Ha nagyon szeretnénk lesarkítani, hasonlíthatjuk egy jó minőségű kotyogós kávéfőzőhöz. A szerkezet szuperül ki van találva. Egyszerű és masszív alkatrészekből áll és gond nélkül teszi a dolgát – amíg megfelelően használjuk. A kotyogós kávéfőző tipikusan nem azért romlik el, mert rossz lenne a szerkezet, hanem mert nem jól használják, nem tisztítják, vagy nem az adott rendszerhez illő őrleményt használnak.)

Mi okozhat problémát a működésben?

Az esetek túlnyomó többségében nem a rendszer hibája okozza a problémát, hanem a nem megfelelő használat. A következők a leggyakoribb okok:

Erős vegyszerek használata:

A túlzottan agresszív tisztítószerek (pl. hipó, klórtartalmú fertőtlenítők) elpusztíthatják a hasznos baktériumokat, amelyek lebontják a szennyvízben található szennyeződéseket.

Nem megfelelő anyagok a rendszerbe juttatása:

Zsírok, olajok, nedves törlőkendők, gyógyszerek és egyéb, nehezen lebomló anyagok eltömíthetik a rendszert és megakadályozhatják a megfelelő tisztulást.

Túlzott vagy egyenetlen terhelés:

Ha a rendszer túl nagy vagy túl kevés szennyvizet kap, az befolyásolhatja a baktériumok működését. Ezzel általánosságban véve nincs baj, csak akkor, ha a bio adalékot nem ehhez mérten használják.

Hogyan biztosíthatod a rendszer hosszú távú működését?

Válaszd a környezetbarát tisztítószereket!

Használj kíméletes,  kevésbé maró tisztítószereket, hogy a baktériumok ne pusztuljanak el a rendszerben. Ha ez mégis megtörtént, pótold a kihalt baktériumokat.

Figyelj oda, mit dobsz a lefolyóba!

Csak olyan anyagok kerüljenek a rendszerbe, amelyeket a természetes baktériumok könnyen lebontanak. Amire figyelj: ha egy nedvestörlőkendő könnyen le is bomlik, az is dugulást okozhat, mivel a nedvesség hatására sem málik szét.

Tartsd be a rendszer karbantartási előírásait!

Időnként ellenőrizd a rendszer állapotát. Ez nem csak a dokumentálás miatt fontos, hanem így időben megláthatod, ha valami rendellenes a rendszeredben. A használati útmutatóban mindent megtalálsz ezzel kapcsolatban.

Ne feledd: a rendszer érted dolgozik, de neked is oda kell figyelned rá!

Egy jól működő szennyvíztisztító nemcsak a te kényelmedet szolgálja, hanem a környezet védelmét is biztosítja.

A szennyvíztisztító rendszerek nem romlanak el egyik pillanatról a másikra, és ha problémák merülnek fel, azok legtöbbször a nem megfelelő használatból adódnak. Cégünk minden ügyfelének részletes tájékoztatást ad a helyes használatról, mert hisszük, hogy az együttműködés és a tudatos használat a kulcsa a hosszú távú, megbízható működésnek. Ha kérdésed van, vagy bizonytalan vagy a használattal kapcsolatban, bátran keress minket – szívesen segítünk!